SVS

PB16-Ultra

"PB-16 Ultra může v klidu soutěžit se špičkovými subwoofery s dvojnásobnou či mnohonásobně vyšší cenou. Kinetická energie dosahuje téměř ohlušujících úrovní poslechu... překvapilo mne, že se nespustil systém automatické detekce zemětřesení. Jen jsem poslouchal se spadlou čelistí, skutečně miluji tak dobré basy! Velmi vysoce doporučuji..." David Vaughn, redaktor časopisu Sound & Vision

Popis subwooferu PB-16 Ultra
Ve firemní hierarchii nejvyšší a současně největší model z celé produkce značky SVS, který všichni uživatelé řadí mezi špičkové referenční subwoofery na světovém trhu. PB-16 Ultra je skutečně obrovský, svými rozměry a konstrukcí je určen pro nejnáročnější stereofonní sestavy a také pro referenční domácí kina. Ozvučnice subwooferu PB-16 Ultra je basreflexová což umožňuje velkou variabilitu v nastavení nejnižších basových kmitočtů, nicméně pro dosažení nejlepších zvukových výsledků je vhodné dobře vybírat prostor kde bude subwoofer umístěn. Všechny ovládací prvky včetně displeje jsou na čelním panelu, ale pohodlnější způsob ovládání je pomocí firemní aplikace pro smartphone nebo tablet. PB-16 Ultra je dodáván v atraktivní povrchové úpravě černý klavírní lak nebo ve verzi černá přírodní dubová dýha.

Konstrukce subwooferu PB-16 Ultra
Jedním z nejdůležitějších částí tohoto špičkového subwooferu je samozřejmě jeho maximálně rigidní a rozměrná skříň. Ta je řešena jako basreflexová se třemi akustickými výústky na čelním panelu. Tyto basové výústky je možné tlumit mechanickými ucpávkami, které jsou součástí příslušenství. V závislosti na zatlumení těchto výústků dochází k posunutí spodní hranice reprodukovaného pásma od 13 do 15Hz. Vlastní ozvučnice - skříň subwooferu je díky velmi sofistikované vnitřní konstrukci velmi inertní vůči nejnižším kmitočtům vznikajících při reprodukci. Základem vnitřní konstrukce je dvojitá čelní deska, na které je umístěn vlastní reproduktor a několik vertikálních příček zvyšujících stabilitu bočnic. Díky této konstrukce odchází většina vnitřní sonické energie výústky na čelním panelu a nepřenáší se do těla subwooferu. Pro dosažení maximální stability skříně je však doporučeno použít firemní tlumící nožičky SoundPath Isolation System.
Druhou neméně důležitou součástí je masivní reproduktor s kompozitně řešenou membránou ze sklolaminátu o průměru 40cm. Tuto extrémně stabilní membránu pohání obrovská kmitací cívka o průměru 20cm. Ta se pohybuje mezi čtyřmi masivními toroidními permanentními magnety ve zdvihovém rozsahu 95mm!! Jen takto nekompromisně řešený reproduktor umožňuje ve splupráci s extrémně výkonným zesilovačem zcela přesnou funkčnost v oblasti nejnižších kmitočtů. Takto promyšlenou konstrukcí byl vyvinut zcela nekompromisní měnič s optimálním poměrem tuhosti membrány vzhledem k její hmotnosti. Tato kombinace maximalizuje množství zvukové energie a pohyb vzduchu aniž by došlo ke zkreslení nebo ztrátě kontroly. 
Poslední technicky nejkomplikovanější součástí je řídící zesilovač. Ten je konstruován plně diskkrétním MOSFETovým výstupem s kontinuálním výkonem 1 500W a dynamickým výkonem 5 000W, což jsou poměrně výjimečné vlastnosti mezi podobně konstruovanými zesilovači ve třídě D. Pro plné využití této téměř neomezené síly je nutná perfektní kooperace s integrovaným 50-ti MHz DSP procesorem s 56-ti bitovým filtrováním. 
 
 

Ovládání subwooferu PB-16 Ultra
Při pohledu na zadní panel zesilovače může uživatel překvapit úplná absence ovládacích prvků. Ty vývojoví inženýři firmy SVS plně přesunuli na čelní panel, kde pomocí displeje a křížových tlačítek lze postupně nastavit všechny nutné parametry. K dispozici je také jednoduchý dálkový ovladač na kterém jsou všechny uživatelské funkce. Nicméně pro zcela intuitivní, rychlé a přehledné nastavení byla vyvinuta výtečná aplikace. Ta je připravena jak pro platformu iOS tak i pro Android. Aplikace ovládá všechny funkce DSP a ještě všechna nastavení ukládá do předvoleb. Se subwooferem komunikuje smartphone nebo tablet pomocí Bluetooth, což zaručí velmi rychlou odezvu a velmi snadné připojení. Jen pomocí aplikace SVS si můžete ideálně doladit basy na nejnižších kmitočtech aniž by jste museli vstát z pohodlí ideálního poslechového místa.

Subwoofer SVS PB-16 Ultra získal již mnoho excelentních ocenění, které naleznete v záložce Testy. Jedním z nejpodstatnějších je aktuální cena asociace Europe Imaging and Sound Association, zkráceně EISA, která tomuto subwooferu udělila cenu pro nejlepší subwoofer pro domácí kino pro rok 2017-2018.    

 

Frekvenční charakteristika subwooferu PB-16 Ultra s různým stupněm zatlumení basových portů  • Technické údaje
Konstrukce ozvučnice:Basreflexová - 3 porty
Frekvenční rozsah:13Hz ÷ 280Hz (mód Extended - 2 porty otevřené)
14Hz ÷ 360Hz (mód Sealed - všechny porty zatlumené)
15HZ ÷ 280Hz (mód Standard - všechny porty otevřené)
Výkon zesilovače:1 500W RMA (5 000W dynamicky)
Velikost reproduktoru:40cm
Vstupy:Stereo XLR / Stereo Cinch / LFE
Regulace fáze:Plynulá 0°- 360°
Možnost programování:Ano
Dálkové ovládání:Ano
Ovládání aplikací pro smartphone:Ano
Automatické vypnutí:Ano
12V trigger:Ano
Rozměry:55 x 63,5 x 78cm (š x v x h)
Váha:80kg
Povrchové úpravy:Černý klavírní lak nebo pravá dýha - odstín černý dub