SVS

SB-3000

"Díky subwooferu SB-3000 jsem se cítil jako když poprvé vidím skutečný HD obraz poté, co jsem celý život sledoval obraz 4:3. Stejně jako streamování hudby z platformy Tidal je vlastně odmítnutím jakéhokoliv komprimovaného zvuku, tak basy z SB-3000 jsou odmítnutím konstatování „jen dost dobré“ v poslechové místnosti. To vše za neuvěřitelně rozumnou cenu. Nemohu uvěřit, že tento subwoofer produkuje takové množství nízkých frekvencí pouze v 15-ti palcovém kabinetu..." Henry Clifford, redaktor Residental Tech Today

 

Popis subwooferu SB-3000

Velmi univerzální, výkonný a přitom kompaktní znělo zadání při vývoji nového subwooferu SB-3000. Již samotná uzavřená ozvučnice a integrace DSP procesoru pro ovládání subwooferu pomocí firemní aplikace pro smartphone předurčily tomuto subwooferu skvělé vyhlídky. Ty se skutečně dostavily při umocnění excelentně konstruovaným zesilovačem třídy D. Výsledkem je subwoofer, který svými rozměry vyhoví jakékoli středně velké poslechové místnosti. Přitom nabízí absolutně snadnou obsluhu a intuitivní prostředí pro nastavení. Díky uzavřené ozvučnici více vyhoví stereofonním sestavám, avšak zcela exaktně poslouží i jako basový základ jakéhokoli domácího kina. Na rozdíl od svého portového bratra PB-3000 nemá tak prodloužený frekvenční rozsah do nízkých kmitočtů, ale na druhou stranu je jeho projev více živelný a rychlejší. Tento subwoofer je na čelní straně osazen odnímatelnou masivní kovovou mřížkou, která vylučuje jakékoli rezonance a přitom jej spolehlivě ochrání před neúmyslným poškozením. Pro svůj výborný zvukový charakter jej mnoho audiofilů volí k doplnění klasické stereofonní sestavy, kdy je možné zvolit dva tyto subwoofery, každý pro jeden kanál, pro zachování zcela přirozené stereofonní scény.
 
Konstrukce subwooferu SB-3000
Základním kamenem konstrukce subwooferu SB-3000 je velmi promyšlená, ale nikterak komplikovaná skříň, neboli ozvučnice, která je perfektně stabilní a bravurně odolává značným vnitřním tlakům, které vytváří reproduktor. A zvláště v uzavřené konstrukci jsou tyto síly skutečně obrovské... nicméně konstruktéři SVS se s řešením vyrovnali geniálně - jednou masivní příčkou ve středu skříně. Tato příčka zároveň kotví i magnet reproduktoru. Stabilita skříně je perfektní a tím je předurčen skvělý zvukový výsledek.
Také konstrukce reproduktoru musela spojit spolehlivě fungující technologii s cenově přístupnějšími řešeními než tomu je u nejvyšší řady. jak však ukazují uživatelské zkušenosti z řad testujících i majitelů tohoto subwooferu, výsledek je nadmíru povedený. Podařilo se vyvinout woofer o průměru 33cm s opravdu vysokým zdvihem, který pohání dvojitá vzduchová cívka pohybující se v silném děleném feritovém magnetu o váze 11,5kg. Extrémně lehká aluminiová membrána je na vnějším okraji ukotvena velmi tuhým gumovým závěsem, zatímco na vnitřním okraji je navržen závěs textilní. Membrána je uzavřena středovou prachovou čepičkou z kompozitního fíbru.
Samozřejmě, že nejdůležitějším prvkem - "mozkem" celého subwooferu je revoluční zesilovač vyráběný pod označením Sledge STA-800D2. Dnes již klasická konstrukce zesilovače ve třídě D předurčuje zesilovači s kontinuálním výkonem 800 wattů a špičkovým výkonem až 2,5kW skvělé předpoklady. Díky použité plně diskrétní kombinaci MOSFET tranzistorů dokáže tento zesilovač poskytovat skutečně masivní dávku energie, která se odráží v přesné kontrole reproduktoru, tedy v pevně konturovaných basech v celém frekvenčním spektru basové složky. Funkce tohoto zesilovače je také kontrolována DSP procesorem, který pracuje na frekvenci 50MHz a kontinuálně sleduje jeho stabilitu. Jedná se o skutečně mistrovské dílo mezi subwooferovými zesilovači.

Ovládání subwooferu
Stejně jako u vyšších modelů ze série 16-Ultra a 4000, je i model SB-3000 ovládán firemní aplikací, kterou je možné zdarma stáhnout z portálu Apple Store nebo Google Play. Nicméně proti dražším modelům má SB-3000 absenci plného ovládání na čelním panelu. Naopak je však na zesilovači přítomno několik ovládacích prvků, pomocí kterých lze subwoofer ovládat bez aplikace, ale hlavně snadno seřídit při úvodním nastavení. Vývojáři společnosti SVS nazvali tuto konstrukci ICI - Intelligent Control Interface. Škála LED diod a šest tlačítek lze nastavit pásmovou propust pro plynulý frekvenční přechod mezi subwooferem a reprosoustavami, následně nastavit správnou fázi, která musí akusticky odpovídat s akustikou prostoru a reprosoustav. Samozřejmě je zde také funkce přesného nastavení hlasitosti reproduktoru a funkce automatického vypnutí. Další množství možností nastavení lze následně provést na aplikaci pro smartphone, která díky připojení přes bluetooth má okamžitou reakci, tedy veškeré provedené změny jsou okamžitě slyšitelné. To vede ke spolehlivé možnosti zcela přesného nastavení subwooferu. Výsledné nastavení lze poté uložit do jedné ze tří předvoleb, které lze snadno na aplikaci zpětně vyvolat.

Obdobně jako řada dalších produktů značky SVS obdržel i model SB-3000 krátce po svém uvedení na trh řadu prestižních ocenění. Asi nejvýznamnějším je však ocenění evropské asociace EISA, která sdružuje řadu zástupců evropských časopisů. Cena "Nejlepší subwoofer pro domácí kino v roce 2019/2020" je již třetím oceněním v řadě pro produkty této značky. Tento fakt jednoznačně dokazuje, že produkty značky SVS patří skutečně k tomu nejlepšímu co současný trh subwooferů nabízí. 

 

 Frekvenční charakteristika subwooferu SB-3000

 

 

   • Technické údaje
Konstrukce ozvučnice:Uzavřená
Frekvenční rozsah:18Hz - 270Hz ±3dB
Výkon zesilovače:800W RMA (2 500W dynamicky)
Velikost reproduktoru:33cm
Vstupy:Stereo cinch / LFE
Regulace fáze:Plynulá 0°-180° + přepínání polarity
Možnosti programování:Ano
Dálkové ovládání:Ne
Ovládání aplikací pro smartphone:Ano
Automatické vypnutí:Ano
Trigger:Ano (3-30V)
Rozměry:38,5 x 40 x 45cm (š x v x h)
Váha:24,7kg
Povrchové úpravy:Vinylová dýha černý jasan, černý klavírní lak