SVS

SB-4000

"Basy subwooferu SVS SB-4000 byly skutečně hluboké a silné, basové transienty byly neskutečně rychlé a nedocházelo k žádným nárazům ani výkyvům. Dopad a dynamika tohoto subwooferu byly viscerální. Také se zvětšila prostorová scéna. Je to referenční subwoofer, který nevydává pouze hromové efekty domácího kina, je to také velmi hudební subwoofer. Nikdy jsem neslyšel takové basy v poslechové místnosti CNET! Vřele doporučujeme." Steve Guttenberg, redaktor e-zine CNET

Popis subwooferu SB-4000

Exkluzivní subwoofer s uzavřenou ozvučnicí, který se díky revolučnímu ovládání pomocí aplikace dokáže velmi rychle přizpůsobit jakémukoliv poslechovému prostoru. Velmi dobře poslouží v kvalitních systémech domácího kina a stejně tak dobře se přizpůsobí libovolnému dvoukanálovému systému, kterému dodá zcela pevné nejhlubší basy. Velmi dobře tedy poslouží pravověrnému audiofilovi stejně jako vyznavači přesných hlubokých frekvencí u vícekanálové sestavy. Rozměrově rozhodně nepatří k nejmenším, ale naopak díky uzavřené ozvučnici je přeci jen z pohledu velikosti přístupnější než jeho portový sourozenec PB-4000. Intuitivní ovládání a nastavení pomocí aplikace pro tablet nebo smartphone doplňuje možnost řízení a nastavení pomocí dálkového ovladače. Stejně tak je možné i subwoofer ovládat tlačítky umístěnými na čelním panelu vedle displeje. Součástí subwooferu je i masivní kovová mřížka. Při volbě povrchové úpravy je možné volik mezi pravou dubovou dýhou v černém odstínu nebo klavírním, také černým, lakem.

Konstrukce subwooferu SB-4000
SB-4000 skutečně boří veškeré mýty o problémech moderních subwooferů. Díky masivní a velmi promyšlené, na mnoha místech pečlivě vystužené, skříni v subwooferu téměř nevznikají interní stojaté vlny, které by mohly mít negaticní vliv na zvuk. Vlastní subwoofer zůstává i při velmi dynamické reprodukci nejnižších tónů zcela stabilní a uklidněný. Zvláště při použití firemních antivibračních puků - Soundpath Isolation System - je jakýkoli mechanický pohyb subwooferu eliminován. Na celkové stabilitě subwooferu se také významně podílí jeho značná váha.
Srdcem subwooferu je velmi sofistikovaně konstruovaný mohutný reproduktor. Kromě velmi rigidního koše, který drží kmitací membránu ve správné pozici ke kolosálnímu dvojitému permanentnímu magnetu s váhou 18kg je podstatným prvkem jedinečná konstrukce membrány a kmitací cívky, jenž reproduktoru povoluje enormně dlouhý zdvih membrány. To reproduktoru umožňuje snadno se "vypořádat" s nejnižšími frekvencemi. Kmitací cívka je navinuta v osmi vrstvách ze speciálního plochého hliníkového vodiče, což umožňuje dostatečné chlazení cívky při relativně nízké hmotnosti. Taktéž kmitací membrána ze sklolaminátových vláken je extrémně lehká a přitom perfektně stabilní.

Jestliže srdcem subwooferu je reproduktor, pak mozkem tohoto přístroje je bezpochyby zcela nově vyvinutý zesilovač s řídící DSP jednotkou. 4000 watů špičkového výkonu (1,2kw kontinuálně) dávají tušit, že se setkáváme s absolutně suverénním a maximálně stabilním jedincem. Vysoce efektivní zesilovač je konstruován ve třídě D při použití plně diskrétní konstrukce MOSFET-ových tranzistorů. Taková konstrukce ve spojení s DSP procesorem značky Analog devices činí z tohoto modelu skutečně jedinečný produkt, který nemá mnoho kokurentů. DSP řídící procesor pracuje na frekvenci 50MHz, kdy zpracovává obrovské množství informací o pohybu membrány, skutečných procesech ve výkonovém zesilovači a to vše porovnává se vstupním signálem. To vše ve spojení s řídící aplikací umožňuje zcela precizní přizpůsobení konkrétnímu poslechovému prostoru.
Neméně důležitou součástí zesilovače je pečlivě navržená napájecí část, která dokáže díky firemním patentovaným obvodům výkonové akumulace (Power Factor Correction) dodávat zesilovači abnormálně stabilní napájení a snadno tak vyhoví jakýmkoli (i extrémním) proudovým požadavkům zesilovače. 

Ovládání a přípojné body
Z důvodu snadného ovládání firemní aplikací jsou veškeré ovládací prvky na zadním panelu zcela zbytečné. Tedy na desce zesilovače na zadní straně subwooferu nalezneme jen přípojné konektory v symetrické (XLR) i nesymetrické (Cinch) verzi a konektor 12V ovládání. Všechny funkce lze nastavit na zmíněné firemní aplikaci. Ta je skutečně intuitivní a umožní pohodlné nastavení subwooferu i uživateli bez hluboké znalosti akustiky a elektrotechniky. Veškeré nastavení je díky spojení se subwooferem po platformě Bluetooth okamžité a tak si uživatel ihned ověřuje veškeré nastavení "na vlastní uši". To vše z pohodlí svého křesla - reálného poslechového místa. Pokud není po ruce smartphone, pak jej pohodlně zastoupí dálkový ovladč, na kterém nalezneme veškeré nutné funkce k ovládání subwooferu či vyvolání některé z předvoleb - charakteristik subwooferu. V neposlední řadě jsou k dispozici i klasická tlačítka na čelní straně subwooferu.

Jedinečných kvalit tohoto subwooferu si všimli i zástupci prestižní asociace EISA a udělili mu cenu "Nejlepší subwoofer pro domácí kino v roce 2018/2019. Taktéž mnoho časopisů při svých testech udělilo tomuto výrobku mnoho prestižních ocenění. A to i ty v audiofilském světě nejvíce uznávané - Stereophile, Home Cinema Choice nebo německé Heimkino, které SB-4000 přiřadilo nejvyšší možné ocenění - Referece Class Award.

Frekvenční charakteristika subwooferu SB-4000  • Technické údaje
Konstrukce ozvučnice:Uzavřená
Frekvenční rozsah:19Hz - 310Hz ±3dB
Výkon zesilovače:1200W RMA (4000W dynamicky)
Velikost reproduktoru:34cm
Vstupy:Stereo XLR / stereo cinch / LFE
Regulace fáze:Plynulá 0°-180°
Možnosti programování:Ano
Dálkové ovládání:Ano
Ovládání aplikací pro smartphone:Ano
Automatické vypnutí:Ano
Trigger:Ano (3-30V)
Rozměry:45 x 46,5 x 53cm (š x v x h)
Váha:46,5 kg
Povrchové úpravy:Vinylová dýha černý jasan, černý klavírní lak