Parasound

O Firmě Parasound

Kalifornská společnost Parasound Products Inc. je výrobcem špičkových, ale cenově dostupných zesilovačů se skutečně dlouhou tradicí. První výrobky byly uvedeny na trh v roce 1981 a od té doby prošly rozsáhlým vývojem až k dnešní velmi pozitivně hodnocené produkci.

Lídrem společnosti Parasound je Richard Schram, konstruktér s hlubokými a dlouholetými zkušenostmi. Ty získával již v sedmdesátých letech při práci pro Pacific Electronics (později Pacific Stereo), kde stál u vývoje tehdy legendárních reprosoustav Quadraflex a také u vývoje vyhledávaného receiveru Concept 16.5, který byl vyhledáván pro svou robustnost a preciznost, se kterou byl vyráběn.  A stejná preciznost je charakteristickým rysem současné produkce značky Parasound. Díky své činnosti pro Pacific Stereo měl Richard Schram možnost přímé reakce koncových zákazníků, a tedy mohl přímo reagovat na požadavky trhu. On sám v jednom z rozhovorů zcela jednoduše popsal charakter výrobků Parasound: „Za prvé, naše výrobky musí být maximálně spolehlivé. Za druhé, design a konstrukce našich přístrojů by měl být relevantní a reagovat na to, co naši zákazníci skutečně chtějí, a ne na technicky uzavřený pohled konstruktéra nebo vývojáře.“

Velmi důležitým krokem v historii firmy bylo spojení s legendárním konstruktérem Johnem Curlem v roce 1988. Díky jeho součinnosti vznikla většina dnes již legendárních přístrojů řady Halo a také ostatních řad. John Curl je dnes stabilním členem týmu značky Parasound, stejně tak jako designér Carl Thompson. Tvář současné produkce značky Parasound vychází právě z jeho rukou…

Čtyři řady značky Parasound

Řada Halo je prémiovou řadou v sortimentu značky Parasound. Jednotlivé přístroje této řady mají pověst vysoce kvalitních referenčních zařízení, jejichž prodejní cena je zlomkem ceny konkurenčních výrobků jiných výrobců. Za všeobecnou kvalitu výrobků této řady jednoznačně hovoří velké množství odborných recenzí z celého světa. Realitou je, že téměř polovina přístrojů této řady získala v těchto odborných periodicích získala ocenění „Doporučený produkt“.

New Classic je označení pro řadu inovovaných přístrojů vycházející z řady klasických přístrojů značky Parasound. které jsou úspěšně vyráběny téměř 30 let. Přístroje této řady vychází z klasických, léty prověřených konstrukcí, jsou cenově velmi přívětivé, plně vybavené a přitom uživateli poskytují výtečný zvukový výkon.

Řada Z Custom je série kompaktních přístrojů, které uživateli nabízí špičkový výkon při značné úspoře místa. Přístroje jsou vyráběny v 9“šíři (tedy polovina klasického 19“ rozměru) a mohou být velmi dobře umístěny jak na stole jako designový doplněk, tak i s rackovými nástavci v profesionálních instalacích. Jednoduše Z Custom se hodí všude, kde je zapotřebí výtečný zvuk při maximální prostorové úspoře.

Série Zone Master je nejnovější řadou značky Parasound. Jedná se o řadu vícekanálových výkonových zesilovačů s maximální spolehlivostí a výtečnou integritou. Zesilovače Zone Master spojují legendární zvukový projev zesilovačů Parasound ve třídě AB s inovativní konstrukcí zesilovačů v třídě D. Všechny modely jsou maximálně stabilní do zátěže 2 ohmy a nabízí až 200W výkon v můstkovém režimu. Zesilovače Zone Master jsou novým standardem ve sféře komerčního ozvučování.

Technické řešení a výrobní postupy firmy Parasound

První výrobky značky Parasound byly vyráběny ve smluvním výrobním závodě v Japonsku. Zde však většina malých výrobců ustoupila větším výrobním závodům s těžko kontrolovatelnou kvalitou. Proto byla v osmdesátých letech výroba produktů Parasound přesunuta na Thai-wan, kde je stále dostatek audiofilských nadšenců, kteří jsou schopni vyrábět v menších sériích při udržení velmi vysoké kvality. Stejně tak i výrobní závod, kde se vyrábí přístroje Parasound již přes 30 let, je schopen reagovat na nejnovější technologické procesy a pružně řešit jakékoli technické změny a inovace.

K základním charakteristickým koncepcím zesilovačů Parasound patří téměř úplná eliminace nebo maximální minimalizace objemu kondenzátorů v signálové cestě zesilovače. Mnoho odborných článků přineslo prokazatelné závěry o škodlivých účincích kondenzátorů v signálových cestách a proto je při vývoji zesilovačů Parasound plně přihlíženo k obejití tohoto sporného technologického řešení. Samotný hlavní konstruktér značky Parasound John Curl publikoval několik článků o škodlivosti těchto prvků v závislosti na použitém dielektriku. Proto jsou konstrukce založeny na použití stejnosměrného serva. To kontinuálně monitoruje a eliminuje na výstupu zesilovače případnou přítomnost stejnosměrného napětí , jenž by mohlo poškodit reprosoustavy. Díky tomuto řešení umožnilo zkonstruovat dnes již legendární zesilovač JC1, který je schopen dodávat plný výkon již od frekvence 2Hz. To pomáhá získat ten nejlepší zvukový projev z jakékoliv reprosoustavy.

Výše uvedená technická řešení a následné zvukové kvality zesilovačů Parasound jsou důvodem proč si tyto produkty zvolilo mnoho výrobců reproduktorů jako referenční. Jelikož Zesilovače Parasound obdržely ocenění nejvyšší kvality od společnosti THX, tak je lze také nalézt na mnoha profesionálních pracovištích filmového i nahrávacího průmyslu. Taktéž mnoho slavných osobností mají výrobky značky Parasound ve svých soukromých studiích. Jako příklad lze uvést Lucasfilm™, Sony Pictures™, Warner Brothers™, Pixar™, Universal Pictures™ či 20th Century Fox™. Ze slavných osobností pak lze vzpomenout jména jako Oliver Stone, Kanye West, nebo zvukoví režiséři Ben Burtt či Gary Rydstrom – oba čtyřnásobní držitelé ceny Oscar za zvuk. Zesilovače Parasound tak stály u zrodu filmů jako je Jurský park, Hvězdné války, Indiana Jones nebo Terminátor.


Dopřejte si i Vy špičkový zvuk ve své domácnosti…