Velodyne

O Firmě Velodyne

Společnost Velodyne Acoustics jednoznačně patří k nejznámějším a nejlépe světově hodnoceným výrobcům subwooferů. Inovativní konstrukce, precizní provedení a výjimečné zvukové vlastnosti si získaly široké uznání v řadách odborníků, audiofilů i nadšenců domácího kina.

Zakladatel David Hall postavil svou vizi na myšlence omezení nebo úplného odstranění zkreslení nízkých kmitočtů u reproduktorů. Poprvé využil svých znalostí z oblasti vývoje složitých součástí na přesné měření pohybu v roce 1983 při konstrukci zpětnovazebního systému HGS (servo s vysokým zesílením) používaného k měření a řízení pohybu velkých basových měničů. Výsledkem byly servem řízené subwoofery řady ULD (ultra low distortion - ultranízké zkreslení), které zaznamenaly revoluční úspěch významem srovnatelný s technologiemi na snížení šumu firmy Dolby Laboratories. Tato patentovaná technologie snížila zkreslení reproduktorů z tehdy standardní hodnoty 15-30% na dosud nepředstavitelnou úroveň pod 1%  při 105dB. Společnost Velodyne tím vytvořila definici moderní kategorie subwooferů a do oblasti reprodukce hudby i domácího kina zavedla pojem exaktní reprodukce hlubokých, přesných a dynamických basů.

V dnešní době společnost Velodyne používá filozofii "úplné systémové konstrukce", která je patrná na každém jejím výrobku. Toto jedinečné pojetí konstrukce reproduktorů je výsledkem spojení technických inovací ve stylu "Silicon Valley" s výrobními technologiemi používajícími nejpřísnější tolerance, na jejichž spolupráci je postaven vývoj a výroba nejdokonalejších systémů reprodukce zvuku na světě.

Řídící systém Digital Drive založený na velice rychlém snímání vstupního signálu následně na přesné digitální kontrole reproduktoru je dnes nedílnou součástí všech subwooferů nejvyšší výrobní řady pojmenované podle tohoto systému Digital Drive PLus. Tyto subwoofery jsou konstruovány ve velice rigidních skříních s vysokým leskem, přičemž jsou opatřeny pravou přírodní ebenovou dýhou. Subwoofery řady Digital Drive jsou dále osazeny revolučním patentovaným zesilovačem pracujícím ve třídě D používajícím technologii ERS (Energy Recovery System - systém regenerace energie), jakož i jedinečnými "duálními tandemovými" kmitacími cívkami pro dosažení nevyššího výstupního výkonu. Výsledkem je nejlepší kombinace dynamických výstupních úrovní pro domácí kino a extrémně přesná reprodukce hudby s minimálním zkreslením. Kromě vlastního interního řízení své funkce pomocí technologie HGS má každý subwoofer řady Digital Drive Plus velmi precizní kalibrační systém. Pro snadné a rychlé nastavení se dá použít automatická kalibrace. Pro zcela exaktní nastavení celého kmitočtového pásma je k dispozici manuální kalibrační proces, který se realizuje pomocí připojení subwooferu k počítači. Kalibrace se provádí pro různé režimy subwooferu - například pro režim poslechu jazzové hudby, nebo pro režim domácího kina, počítačové hry atd...

Audiofilská série SPL-Ultra (Small Plays Loud čili hlasitý zvuk z malých rozměrů) je charakteristická svými zesilovači s extrémně vysokým výkonem, malým rozměry skříní a automatickou digitální kalibrací. Díky této unikátní technologii se každý subwoofer této řady velice jednoduše přizpůsobí poslechovému prostoru. Subwoofery řady SPL-Ultra jsou osazeny zesilovačem ERS a duální tandemovou kmitací cívkou, které se používají u vlajkových modelů řady Digital Drive. Tyto subwoofery, které jsou cenově dostupnější, než výrobky řady Digital Drive Plus, používají řídící systém dynamického buzení (Dynamic Driver Control System) pro zajištění maximální výkonu a minimálního zkreslení. V této řadě si zajisté vyberou správný model nejen vyznavači domácího kina, ale díky svým nekompromisním podáním zvuku jsou také ideálním partnerem pro většinu klasických stereofonních sestav. Na přední straně subwooferu nahoře se nově nachází interaktivní displej. Po každé změně nastavení, provedené pomocí přiloženého dálkového ovladače, se tato změna ihned zobrazí na displeji. Ať již se jedná o nastavení hlasitosti, výběr jedné ze čtyř přednastavených poslechových předvoleb, fázové korekce, zapnutí nebo vypnutí LED indikátoru provozu, či snížení hlasitosti výstupů pro pozdně noční poslech. K tomuto subwooferu není třeba vstávat ani nastavovat ho ručně na zadním panelu.

Také výrobky řady Wi-Q jsou určeny pro klasické domácí kino a jsou ideálním řešením pro spotřebitele hledící na cenu. Tyto subwoofery, opírající se o letité zkušenosti firmy Velodyne v oblasti konstrukce reproduktorů, odrážejí silnou orientaci této firmy na hudební přesnost a odhodlanost vnést reálnou atmosféru kinosálu do prostředí domova. Rychle a snadno se díky automatické kalibraci tento subwoofer začlení do vašeho domácího hi-fi systému, a přidá do něj jak své široké možnosti nastavení, tak i plný a hutný zvuk. V této řadě je možné vybrat ze čtyř modelů dle požadovaného výkonu. Komfort při používání těchto subwooferů umocní dálkový ovladač, na kterém jsou všechny důležité funkce pro ovládání subwooferu - všechny provedené změny kontrolujete pohledem na jasný a čitelný LED displej na jeho předním panelu. Subwoofery řady Wi-Q mohou také využít bezdrátovou komunikaci mezi zdrojem signálu (zesilovačem nebo AV recieverem) a subwooferem v případě, že s umístěním subwooferu nebylo počítáno a kabelové spojení by bylo nevhodnou překážkou. Wi-Q představuje ideální kombinaci technologie a intuitivního uživatelského rozhraní, a nabízí vskutku trvalé hodnoty.

Mezi odbornými integrátory audiovizuální techniky a interiérovými designéry je vyhledávána produktová řada Subcontractor. Jedná se o vysoce kvalitní subwoofery, které jsou svou konstrukcí předurčeny pro integraci do zdi nebo stropu. Z pohledu moderních interiérů je mnohdy důležité většinu elektroakustických prvků skrýt při zachování vysoké kvality zvukové reprodukce. Subwoofery řady Subcontractor jsou ideálním řešením.

Všechny výrobky Velodyne jsou bez ohledu na cenovou kategorii vyvíjeny a konstruovány s maximální péčí na kvalitní provedení unikátní zvukové vlastnosti při nízkém zkreslení, jakou měl ve svých představách David Hall již při návrhu zcela prvního výrobku řady ULD. Firma Velodyne s hlavním sídlem v kalifornském Morgan Hillu v USA je soukromou společností, která prodává své výrobky prostřednictvím celosvětové sítě prvotřídních autorizovaných dealerů a mezinárodních distributorů.